Vyšlo 30. května 2007
ISBN 978-80-903908-0-5

200 ručně číslovaných výtisků
62 stran, pevná vazba, barevný přebal

OBJEDNAT

Jan Gřešek / fotografie, grafická úprava, typo a návrh obálky

Mimoběžky jsou podle matematické definice přímky v prostoru, které neleží v téže rovině, takže se nemohou protínat. A právě takovéto míjení a „nesetkávání“ se v různých podobách a na různých místech objevuje a vrací jako ústřední motiv debutové sbírky Dana Jedličky.

Poznávacím znamením této básnické prvotiny je poezie přímočará, ale přemýšlivá; rovnovážná, ale pod povrchem pulzující. Poezie, která vidí možnosti jazyka v jeho přirozené sdělnosti spíše než v experimentování. Autorovi se daří vyjadřovat se prostřednictvím „minimalistické lyriky“, výrazově úsporné, často se soustředící na jeden obraz, moment či myšlenku bez digresí a nadbytečných slov.

ohlasy a recenze

„Jedličkova poezie je velmi střídmá a úsporná jak na slova, tak na obrazy. Autorovi stačí pár krátkých veršů k zachycení obyčejných věcí obyčejnými výrazy, tu a tam
z nich probleskují různé zámlky a drobná tajemství.“

Kateřina Bukovjanová / Host
Jedličkova poezie je pevná v kramflecích právě v rejstříku zážehů intimity, které nabízejí mnoho poloh – od bolestnosti přes neklišovitou jímavost až po nesmlouvavou ironii.“

Lukáš Neumann / Psí víno
„Taková knížka do kapsy, když jdete na jaře ven.“

Michal Jareš / Tvar
„U Jedličky nenajdeme krkolomnosti ani polopatismy; přes oporu v tradici české poezie je svůj, má básně, které stojí zato naučit se zpaměti.“

Lydie Romanská / Zpravodaj ostravského střediska Obce spisovatelů

AUTOR

Dan Jedlička (nar. 1973 v Opavě) debutoval sbírkou Mimoběžky (2007), druhá básnická kniha s názvem Sbohem malé nic vyšla v roce 2014. Jeho básně jsou zastoupeny ve Sborníku Literární ceny Vladimíra Vokolka (2008), v antologii Sto nejlepších českých básní (2012), Nejlepší české básně 2014 ad.

Knihou překladů a básnických parafrází Wang Wej: Ptačí křik (2009) představil jednoho z nejznámějších lyriků staré Číny; jedná se o vůbec první samostatný výbor poezie tohoto autora v češtině. Roku 2011 vydal pod názvem Někdo přijde a udělá to za mě líp výbor z poezie liverpoolského básníka Rogera McGougha. Své básně a překlady také publikoval v literárních časopisech Host, Tvar, H_aluze a v kulturním měsíčníku Artikl.

V roce 2016 byl jedním ze tří českých finalistů mezinárodní básnické soutěže Dresdner Lyrikpreis / Drážďanská cena lyriky.