Vyšlo 11. září 2014
ISBN 978-80-87370-13-1

400 výtisků
80 stran, pevná vazba, papírový přebal

DOPRODÁNO

Jan Gřešek / fotografie, grafická úprava, typo a návrh obálky

Ať už jde o vzpomínky na dětství v normalizovaném Československu, ne vždy zapamatováníhodné dohry milostných peripetií či pokusy o únik ze vztahového stereotypu, druhá básnická sbírka Dana Jedličky toto vše zaznamenává citlivě, s nadhledem a postřehem ke všemu malému, co činí náš život velkým. Sbohem malé nic je výkazem zisků a ztrát středního věku; osobním dokumentem, který v životě možná nenachází hmatatelné důkazy nějakého „vyššího smyslu“, nerezignuje však na věci, které má cenu prožívat jako podstatné.

Sbírka byla nominována na cenu Magnesia Litera 2015 v kategorii poezie.

AUTOR

Dan Jedlička (nar. 1973 v Opavě) debutoval sbírkou Mimoběžky (2007), druhá básnická kniha s názvem Sbohem malé nic vyšla v roce 2014. Jeho básně jsou zastoupeny ve Sborníku Literární ceny Vladimíra Vokolka (2008), v antologii Sto nejlepších českých básní (2012), Nejlepší české básně 2014 ad. V roce 2016 byl jedním ze tří českých finalistů mezinárodní básnické soutěže Dresdner Lyrikpreis / Drážďanská cena lyriky.

Knihou překladů a básnických parafrází Wang Wej: Ptačí křik (2009) představil jednoho z nejznámějších lyriků staré Číny; jedná se o vůbec první samostatný výbor poezie tohoto autora v češtině. Roku 2011 vydal pod názvem Někdo přijde a udělá to za mě líp výbor z poezie liverpoolského básníka Rogera McGougha. Své básně a překlady také publikoval v literárních časopisech Host, Tvar, Psí víno, H_aluze a v kulturním měsíčníku Artikl.

Pro nakladatelství Host společně s Radkem Fridrichem edičně připravil antologii Nejlepší české básně 2019.