Vyšlo 19. listopadu 2015
ISBN 978-80-87370-15-5

300 výtisků
80 stran, pevná vazba, papírový přebal

DOPRODÁNO

Jan Gřešek / výtvarný doprovod, grafická úprava a návrh obálky

Šestačtyřicet textů tvořících volnou básnickou skladbu. Studené, nehostinné a jen zdánlivě pohádkové prostředí, v němž se báseň někdy pro jistotu vyslovuje jako ochranná formule či zaklínadlo. Hledání a cesty. A na nich Bůh, který vůbec nad ničím nedohlíží a ničemu nedává spolehlivý řád a smysl.

I přes tuto v zásadě mytickou polohu jsou texty druhé básnické knihy Kateřiny Kováčové silně osobní, jejich typickou komunikační polohou je dialog, snaha o dorozumění. Postavy a subjekty sbírky jsou přes svou vnější „nadpřirozenost“ bytostmi zcela lidskými: hledajícími, pochybujícími, zmítanými nejistotou. V tomto ohledu se knížka nijak neskrývá v pohodlném mytologickém bezčasí a zůstává textem ryze současným a aktuálním.

ohlasy a recenze

„Autorčin umělecký výraz je přesvědčivý, je patrné, že za svými texty stojí celým člověkem. [...] Poetika Kováčové nese znaky příbuznosti kupříkladu se Zimohrádkem Ivana Wernische či s Vlčím stínem Vaska Popy. A dobrou zprávou je, že si v tomto kontextu vede velmi obstojně. “

Ladislav Zedník / Host

AUTORka

Kateřina Kováčová (nar. 1982 v Příbrami) debutovala knihou básnicko-prozaických textů Hnízda (2005), za niž získala Cenu Jiřího Ortena. Dále vydala román Soumračno (2007); věnuje se rovněž tvorbě pro děti (O Lucince a kouzelné lucerně, 2011). Své texty publikovala mj. v časopisech Host, Tvar, Psí víno, H_aluze a Plž.alistů mezinárodní básnické soutěže Dresdner Lyrikpreis / Drážďanská cena lyriky.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky. Děkujeme!