Vyšlo 31. srpna 2017
ISBN 978-80-87370-20-9

200 výtisků
48 stran, pevná vazba, barevný přebal

OBJEDNAT

Radek Fridrich / koláž na předsádkách
Michal Puhač 
/ grafická úprava, sazba a návrh obálky

Rozhovory a minipříběhy na hranici humoru, poezie a absurdity odehrávající se v kulisách stavebních strojů, nákladních aut a levných obědů. Deset dnů práce, čtyři dny volna. Žádné ženy, žádné slzy, tady se maká. Večer pár piv a hlasité chrápání na ubytovně. Co víc si přát? Vyhrát ve Sportce a všechno může být jinak. Nebo taky ne.

Kniha rámcově navazuje na autorův debut Norkovna – sbírku básnických portrétů postav a figurek vystihující rozmanitost lidských příběhů a charakterů v prostředí tovární výroby. J. H. Kalif i v novém souboru textů vychází ze zkušenosti sečtělého intelektuála profesně se pohybujícího v dělnickém prostředí (pracuje jako stavbyvedoucí). Páteřní linku souboru tvoří cyklus „Zedníci“, série odposlouchaných či mimoděk zaslechnutých rozhovorů, jež prozrazuje svérázný způsob myšlení jeho protagonistů a má svou neopakovatelnou poetiku. Tyto dialogické texty dále doplňují tematicky související básně a krátké prózy.

ohlasy a recenze

„Skvěle seřazené texty udržují sbírku v přirozeném tempu, po opakovaném smíchu donutí čtenáře ztišit se nad bolestí, po záplavě dialogů setrvat u pozorného popisu, který symptomaticky vykresluje prostředí, které je spíše aktérem odehrávaných dramat i komedií než jen jejich kulisou. Výborná kniha. A to nejen textově.“

Petr Čermáček / Kulturní noviny

AUTOR


J. H. Kalif
 (nar. 1977 v Děčíně) debutoval sbírkou Norkovna (2005), dále publikoval v literárních časopisech Tvar, Host, Psí víno, Revue Weles, Pandora, Dobrá adresa a H_aluze, v antologii Nejlepší české básně 2014 a v severočeských básnických sbornících Pět let a Město D. Pracuje jako stavbyvedoucí.

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky. Děkujeme!